Kalendář akcí

Summit Světových škol: Chudoba blízká i vzdálená

Světová škola

Vzdělávací program Varianty vás zve na Summit Světových škol: Chudoba blízká i vzdálená. Summit se bude konat 18. června 2019 od 10.00 do 16.00 v Centru současného umění DOX v Praze a je určen všem učitelům i žákům ze základních, středních i mateřských škol napříč ČR, kteří se zajímají o globální témata a usilují o jejich otevírání ve veřejném prostoru i začleňování do výuky.

Na summit se můžete přihlásit ZDE.

Moderuje Nora Fridrichová.

Účast na summitu je zdarma.

Kdy? 

úterý 18. června od 10 do 16 hodin

Kde?

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Na co se těšit?

 • sdílení zkušeností a inspirace ze zapojených škol
 • prezentace školních projektů
 • debata na téma "Chudoba blízká i vzdálená"
  • Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace, Člověk v tísni
  • Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce, Člověk v tísni
 • účast dále přislíbili:
  • Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni
  • Lejla Abbasová, ambasadorka Cíle udržitelného rozvoje č. 1 (Konec chudoby) a inspektorka Světové školy
  • Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN v Praze
  • Jitka Rutschová, koordinátorka Světové školy, ZŠ a MŠ Maleč
 • volná prohlídka výstavy #DATAMAZE / Datové bludiště
 • praktické workshopy (workshopy běží paralelně)

Účastníci si vybírají jeden z níže nabízených workshopů, svou volbu uvedou v přihlašovacím formuláři ZDE.

 

Anotace workshopů

A) Debata s odborníky na téma chudoba v ČR i ve světě

komu je debata určena: učitelé všech stupňů škol a starší žáci, zejména žáci SŠ

hosté: Tomáš Lindner, reportér časopisu Respekt

moderace: Kristýna Svatá, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni

 

B) Jak na školní projekt?

komu je workshop určený: učitelé všech stupňů škol 

Školní projekty jako součást programu Světová škola jsou výzvou pro učitele i žáky. Jak se k této výzvě postavit tak, aby se projekt stal smysluplnou součástí života školy? Jak vést žáky tak, aby se v projektu učili a jak zjišťovat, že se to skutečně děje? Jak se z toho sami nezbláznit a chtít se dál učit nové věci? Jak motivovat žáky? Jaké praktické kroky a zkušenosti můžete sdílet sami mezi sebou? V rámci workshopu vytvoříme prostor jak pro otázky, sdílení vaší dobré praxe, tak pro představení dobré praxe z 1st International School of Ostrava.

lektoři:

Ivo Helebrant, ředitel 1st International School of Ostrava

Veronika Endrštová, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni

 

C) Persona Dolls: Jak děti zažívají chudobu?

komu je workshop určený: učitelé MŠ a 1. stupně ZŠ 

Persona Dolls jsou panenky s osobností a příběhem. Jedná se o metodu, která pomáhá učitelkám a učitelům mluvit s dětmi o tématech, která se špatně vysvětlují. Persona Dolls nás učí reagovat na předsudky a podporovat tak naplňování průřezových témat a klíčových kompetencí RVP. Panenky fungují jako prostředníci mezi učitelkami a dětmi i mezi dětmi navzájem, pomáhají dětem mluvit o sobě a bránit se, když se jim někdo posmívá – např.: kvůli odlišnosti, ekonomické nerovnosti nebo odlišném mateřském jazyku. 

Na workshopu se seznámíte s tím, jak lze pomocí panenky přiblížit, jak děti zažívají chudobu. Ukážeme si, na jakých konkrétních všednodenních situacích se můžeme bavit o tématu příjmové nerovnosti. Společně se také zamyslíme nad tím, jaké informace by dospělí měli vědět o chudobě a jaké nástrahy tematizace chudoby dospělým nejčastěji staví.

lektorky: 

Alena Košák Felcmanová, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni

Alexandra Petrů, vzdělávací program Varianty, Člověk v tísni

 

D) Začarovaný kruh chudoby

komu je workshop určený: žáci 2. stupně ZŠ či víceletých gymnázií

Jaké to je být chudý? Kdy je člověk chudý a kdy už ne? Proč chudoba existuje a do jakých oblastí života zasahuje? Jak se dá z chudoby vymanit? Žáci si prostřednictvím didaktické hry a kritického čtení zažijí obtížnost hospodaření rodiny žijící pod hranicí absolutní chudoby.

lektorky: 

Eliška Masná/Kristýna hejzlarová, ADRA

 

E) Neviditelná ruka trhu

komu je workshop určený: žáci 8. a 9. tříd ZŠ a SŠ

Simulační hra, při které účastníci prožijí a pochopí fungování světového obchodu. Žáci se seznámí s ilustracemi různých fenoménů (pestrost obchodu, nedoceněné zdroje, kolísání cen, závislost rozvojových zemí na exportu jediného produktu, rozvojová pomoc, nepotřebná pomoc aj.).

lektorka: 

Dominika Scholzová, ARPOK

 

F) Fotbal pro rozvoj - když fotbal není pouze hra

komu je workshop určený: učitelé i žáci všech stupňů škol

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Zároveň je to ale sport nejvíce kontroverzní, protože jsou s ním často spojována témata jako například nerovnost, korupce a násilí. Nicméně pokud tento sport dostaneme zpátky k jeho kořenům, stává se z fotbalu skvělý nástroj, který lidem přináší hodnoty jako jsou respekt, spolupráce, férovost a porozumění. Současně je to silný prostředek k odstraňování nerovností a faktorů, které vedou k chudobě. Díky jeho popularitě, jednoduchosti a inkluzivní přirozenosti má fotbal schopnost lidi spojovat, a to bez ohledu na jejich věk, pohlaví nebo to, odkud pochází. Projekt “Fotbal pro rozvoj” tento potenciál v maximální možné míře využívá k pozitivnímu sociálnímu dopadu, když tradiční a obvyklá fotbalová pravidla přizpůsobuje potřebám společnosti. Na tomto workshopu se můžete dozvědět, jak lze prostřednictvím fotbalu reagovat na jednotlivá sociální témata a zároveň rozvíjet konkrétní sociální dovednosti. Interaktivní a zábavnou formou se naučíte, jakým může být fotbal skvělým nástrojem pro boj s chudobou. Další informace najdete na www.fotbal.je.

 

lektor: 

lektor bude potvrzen v nejbližších dnech, INEX - Sdružení dobrovolných aktivit

 

Summit je podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Ke stažení

Srpen 2019

20
Srpen

UČITELSKÉ LÁZNĚ aneb SVOBODA ZA PLOTEM 20. - 22. 8. 2019

Zveme vás na zážitkový pobyt, jehož cílem je především načerpat novou energii a inspiraci do dalšího školního roku. Dopřejte své hlavě i tělu odpočinek v Učitelských lázních!  Téma letošních lázní zní "Svoboda za plotem"...

Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři