Novinky

Naše Klima se mění, a my s ním!

Greta Thunberg, středoškolská studentka ze Švédska, začala stávkovat za klima a inspirovala tím studenty po celém světě, kteří skrze stávky Fridays for Future šíří povědomí o změnách klimatu a vyzývají k systémové změně. Do stávky se připojili i studenti v Česku. O klimatické krizi se ve společnosti mluví čím dál více a studenti si uvědomují, že se jich problém v budoucnu může zásadně dotknout. Jak se však dá do řešení tohoto problému zapojit? Kde se dozvědět více informací? Co lze změnit v každodenním životě?

Na chvíli si představte život v ideálním světě. Věříme, že v tomto vašem světě jsou řeky tak čisté, že z nich můžete rovnou pít a nic se vám nestane. Ryby z těchto řek můžete jíst bez obav, že se vám do těla dostanou malé kousky plastů, které ryby spolykaly v řekách a oceánech. Že jídlo není plné jedů a chemikálií, svět se netopí ve vlastním odpadu. A hlavně, že v tomto světě žijí lidé pokojný život v harmonii s přírodou, a že je to zkrátka dobré místo pro život.

A co když máme schopnost tohle všechno proměnit v realitu?

Jak ale na to? Pojďte společně s námi hledat řešení a zapojte se do Týdne globálního vzdělávání, který si, stejně jako studenti, letos zvolil za své téma klimatickou změnu.

Vyzkoušejte si se svými studenty kvíz o planetě Zemi, kde se poutavou formou dozví nové informace. Promítejte ve své škole či v komunitě snímky Příběh změny a Forest man, které studentům pomohou pochopit základní souvislosti v tématu změny klimatu a ukážou i konkrétní příklad aktivního jednání jedince a jeho dopadu na svou komunitu.

Veřejnost bude mít možnost také shlédnout nebo i samostatně promítat film Krajina v tísni.

Prozkoumejte, co můžete udělat ještě dnes a jak motivovat své okolí.

Staňte se ambasadory planety Země. Protože každý hlas se počítá.

Do Týdne globálního vzdělávání se mohou zapojit jak školy, tak i česká veřejnost v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a dalších místech v ČR na akcích pořádaných a podporovaných organizacemi ADRA, ARPOK, Charita Česká republika, INEX - SDA, Jeden svět na školách – Člověk v tísni, NaZemi, SEVER a Varianty – Člověk v tísni sdruženými v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci.

Týden globálního vzdělávání pak vyvrcholí 20. listopadu 2019, kdy v různých koutech ČR proběhnou plánované akce na školách a pro veřejnost.

Pro více informací navštivte stránky jednotlivých organizací. V průběhu září a října budeme také aktualizovat seznam konaných akcí na stránkách:  www.globalnirozvojovevzdelavani.cz.

Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři